دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
پاسخ به ۱۹۰ هزار سئوال و شبهه اعتقادی توسط مرکز پاسخ‌گویی به شبهات تاریخ درج خبر :1393-11-23
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم (اندیشه) از پاسخگویی به بیش از 190 هزار سؤال و شبهه دینی، اعتقادی، فرهنگی و ... توسط این مرکز خبر داد.

مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم (اندیشه) از پاسخگویی به بیش از 190 هزار سؤال و شبهه دینی، اعتقادی، فرهنگی و ... توسط این مرکز خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن رضایی مهر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، به تشریح فعالیت های مرکز مطالعات و پاسخگویی به  شبهات حوزه علمیه قم پرداخت و گفت: این مرکز در سال 1379 به منظور تبیین روزآمد اندیشه دینی در جهت پاسخگویی به پرسش های بنیادین و رفع و دفع آسیب ها و شبهات در حوزه دین با تصویب شورای عالی حوزه های علمیه تأسیس گردید.
وی اظهار داشت: در ابتدای تأسیس این مرکز، سوالات به صورت مکتوب ارسال و پاسخ نیز برای آنان پست می گردید؛ اما با ورود تکنولوژی های روز، ایمیلی برای مرکز اختصاص یافت و سؤالات به صورت مجازی دریافت و جواب آن ارسال می گردد.

* فرآیند پاسخ به شبهات
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم به فرآیند پاسخ به شبهات اشاره و ابراز داشت: سؤالات و شبهات پس از دریافت، تفکیک و به گروه مربوطه ارسال می گردد تا در آن گروه بررسی و به محقق متخصص ارائه می شود تا پاسخ آن تهیه گردد و پس از تدوین، پاسخ به مرکز ارسال و توسط سه متخصص ارزیابی شده و در پایان برای سؤال کننده، ارسال خواهد شد.
*گروه های علمی مرکز و پاسخ به بیش از 190 هزار شبهه دینی
وی بیان داشت: مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم با 9 گروه شبهه یابی، فلسفه و کلام، تربیت و مشاوره، ادیان و مذاهب، سیاست و جامعه، تاریخ و سیره، حقوق و فلسفه احکام، قرآن و حدیث و گروه فقه مشغول به فعالیت می باشد و تاکنون به بیش از 190 هزار شبهه در موضوعات گوناگون پاسخ داده شده است.

* 200 گفتمان دینی
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر به برگزاری 200 گفتمان دینی از سوی این مرکز اشاره کرد و گفت: در کنار پاسخگویی به شبهات، برگزاری گفتمان های دینی با موضوع شبهات رایج و به روز در مدارس علمیه و دانشگاه ها از دیگر فعالیت های این مرکز می باشد.
وی افزود: وجه تمایز این گفتمان ها، علمی بودن آن با موضوع شبهات روز است که دو طرفه بوده و به سؤالات نیز پاسخ داده می شود.
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه راه اندازی سایت اندیشه را یکی دیگر از خروجی های این مرکز عنوان کرد و بیان داشت: این سایت، یکی از قوی ترین و فعال ترین سایت ها در فضای مجازی است که بسیار پرمحتوا و کم نظیر است و مورد استقبال کاربران واقع شده و به شبهات فراوانی پاسخ داده است.

* رونمایی از نسخه انگلیسی اندیشه قم در آینده ای نزدیک
وی افزود: با رونمایی از نسخه انگلیسی اندیشه قم جامعه هدف خود در خارج از کشور را تحت پوشش شبهه زدایی قرار خواهیم داد و علاوه بر آن توسعه سایت های مرکز، از طرح هایی است که در حال اجرا بوده و در آینده ای نزدیک از سایت اطلاع رسانی این مرکز نیز رونمایی خواهد شد.

* انتشار فصلنامه پاسخ به زودی
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر با اشاره به چاپ 20 شماره از مجله صباح، خاطرنشان ساخت: این مجله با نظارت آیت الله العظمی سبحانی، آیت الله مؤمن و مرحوم معرفت به چاپ می رسید که  به خاطر برخی مصالح، انتشار آن متوقف و انشاءالله کار جدید را با فصلنامه "پاسخ" شروع خواهیم کرد.

* تولید نرم افزار
وی با اشاره به ارائه نرم افزارهای پاسخ به شبهات، تصریح کرد: از دیگر خروجی های این مرکز با محوریت پاسخ به شبهات، تدوین نرم افزار است که با عنایت بر بانک اطلاعات که حاوی 50 هزار پرسش و پاسخ است، این کار را انجام داده و ورود جدی به این موضوع داشته ایم.
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم بیان داشت: نخستین نرم افزاری که در 4 سال گذشته به بازار عرضه کردیم، نرم افزار "پاسخ 1" نامگذاری شده که حاوی 8 هزار پرسش و پاسخ گزینش شده بوده است.

* تولید نرم افزاری با 14 هزار پرسش و پاسخ
این استاد حوزه ادامه داد: همچنین نرم افزار پاسخ 2 را با 14 هزار پرسش و پاسخ در موضوعاتی همچون کلام، فلسفه، قرآن، حدیث، تربیت، مشاوره، اخلاق، تاریخ، سیره، سیاست، احکام و اخلاق در رمضان سال 1391 به بازار عرضه کردیم.
این محقق و پژوهشگر،  تولید نرم افزارهای تخصصی، موضوعی و مناسبتی را از دیگر فعالیت های این مرکز عنوان کرد و گفت: در موضوع تولید نرم افزارهای تخصصی، هر گروه موظف است در موضوع خود، نرم افزارها را تولید کرده و سه نرم افزار تخصصی قرآن، ادیان و مذاهب و تربیت و مشاوره آماده رونمایی است.
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر اظهار داشت: برای نرم افزارهای موضوعی، یک مبحث مهم از یک گروه را انتخاب کرده و در آن موضوع، نرم افزار تولید خواهد شد که می توان به مبحث ولایت فقیه از گروه سیاست اشاره کرد.

* تولید 10 نرم افزار مناسبتی
وی با اشاره به نرم افزارهای مناسبتی، ابراز داشت: تاکنون 10 نرم افزار مناسبتی با عناوینی همچون: پیامبر اعظم(ص)، امام علی(ع)، غدیر، کوثر، خورشید نینوا، صبح بیداری 1 و 2، فریضه انتخاب، راه امام، تربیت فرزند و دفاع مقدس تولید شده است.
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم سبک بودن نرم افزارهای مناسبتی را از خصوصیات آن عنوان کرد و گفت: علاقه مندان می توانند این نرم افزارها را از سایت مرکز دانلود نمایند.

* انتشار 70 عنوان کتاب
این استاد حوزه، با اعلام انتشار 70 عنوان کتاب، خاطرنشان ساخت: کلام جدید، پرسمان عصمت، آسیب شناسی مطبوعات، ایمان و چالش های معاصر، امام مهدی(عج)، نبوت و رسالت، قلمرو دین، عالم برزخ، خاتمیت، اخلاق و عرفان،عصمت، مرگ، آخرین سفر، جوانان و تهاجم فرهنگی، حجاب شناسی، جشن تکلیف، دروس اخلاق اسلامی، بهائیت، تصوف، وهابیت، مسیحیت، ولایت فقیه، اسلام و دموکراسی، اسلام و توسعه، دین آزادی، نهضت عاشورا، سیره نظامی امیرالمؤمنین، جریان شناسی فکری معارضان قیام کربلا، اسلام و اقلیت های مذهبی، سنگسار، قرآن و فرهنگ زمانه، منطق فهم قرآن، جهان شناسی در قرآن، تاریخ تدوین قرآن، جستاری در وحی و ....... از جمله کتاب های منتشرشده این مرکز می باشد و چاپ 20 عنوان کتاب دیگر نیز در دستور کار می باشد که انشاءالله به زودی به بازار عرضه خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهر نقد شبهات مطبوعاتی، اینترنتی و ماهواره ای را از دیگر فعالیت های این مرکز دانست و ابراز داشت: تا سال 1389 قریب به 1550 نقد در روزنامه های کثیرالانتشاری چون کیهان، قدس، جمهوری اسلامی و ....  به چاپ رسانده است.

* موضوعات اعتقادی بیشترین شبهه را دارد
وی با اشاره به اینکه بیشترین شبهاتی که به دست ما رسیده، در موضوعات اعتقادی می باشد، خاطرنشان ساخت: مباحث قرآنی، تفسیر و حدیث رتبه های بعدی را دارند.

* توصیه ای از رهبر معظم انقلاب
مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم تصریح کرد: در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتیم، تاکید داشتند به نحوی باید سؤالات و پاسخ ها طبقه بندی شود که مهمترین شبهات در فلان ماه از فلان سال مشخص باشد که در راستای منویات ایشان این کارها انجام شده و موضوعات به ریز، مشخص می باشند.

* دیدار با مراجع و بزرگان حوزه
وی یادآور شد: به منظور ارائه گزارشی از عملکرد خود و استفاده از رهنمودهای بزرگان حوزه، با آیات عظام جوادی آملی، سبحانی، نوری همدانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، استادی و یزدی دیدارهایی جداگانه داشته ایم.

* 10 درصد شبهات از خارج از کشور به دست ما رسیده است
این محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان این مطلب که حدود 10 درصد سؤالات و شبهات از خارج کشور به دست ما رسیده، اظهار داشت: ماهانه حدود 700 سؤال به این مرکز برای پاسخگویی ارسال می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مهردر پایان به حضور فعال در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه کتاب در مدت 10 روز به 9 هزار سؤال بازدیدکنندگان پاسخ داده شد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.