دوشنبه 30 مهر 1397
گفتگوی ویژه قرآنی؛ عمل به سبک زندگی فاطمی نیازمند شناخت شخصیت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) تاریخ درج خبر :1396-12-5
رئیس مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه گفت: اقتدا کردن به حضرت فاطمه (سلام الله علیها) وابسته به شناخت ایشان و شناخت ایشان وابسته به تحقیق و مطالعه است.


به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات ، حجت الاسلام و المسلمین دکترحسن رضائی مهر در گفتگوی ویژه قرآنی شبکه قرآن افزود: هرچه معرفت ما به شخصیت و منش حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیشتر شود، تأسی و اقتدای ما به ایشان هم عاقلانه تر و عارفانه تر خواهد بود.
وی گفت: برای شناخت چنین شخصیتی کافی است به روایات معصومین و کلام حضرت رسول (صل الله علیه و آله وسلم)  توجه کنیم. آنجاکه پیامبر اسلام(صل الله علیه و آله وسلم) می فرمایند : فاطمه بضعه منی، فاطمه(سلام الله علیها) جزئی از وجود من است.
مهمان گفتگوی ویژه قرآنی در توضیح این حدیث افزود : این بدان معناست که فاطمه(سلام الله علیها) پاره ای از وجود مقدس حضرت پیامبر(صل الله علیه و آله وسلم)  که مظهر دین خداست می باشد ولذا فاطمه(سلام الله علیها) جزئی از همان وجود است پس او هم مظهر دین خداست و طبیعتاً و اگر او صدمه ببیند دین خدا صدمه دیده است؛ و ایشان در بیان دیگر مضامین این حدیث و اثبات عصمت حضرت زهراء(سلام الله علیها) افزوند: از آنجا که وجود مقدس پیغمبر(صل الله علیه و آله وسلم)  از عصمت برخوردار است پس جزء او که صدیقه طاهره(سلام الله علیها) هست او نیز معصوم است و کلام او کلام خداست و به مقتضای حکم عقل باید به چنین شخصیتی اعتماد و به او اقتدا کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رضائی مهر در پاسخ به سؤال مجری در خصوص چرایی و چگونگی دست پیدا کردن به سبک زندگی فاطمی ادامه داد: سبک زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) منطبق بر کتاب و سنت بود.
وی افزود: از آنجا که انسان بالفطره کمال جوست وقتی در شخصیت وجودی این بانو اندکی تأمل می کند پی می برد به اینکه چون فاطمه زهرا (سلام الله علیها) جزئی از وجود پیامبر(صل الله علیه و آله وسلم)  است و پیامبر(صل الله علیه و آله وسلم)  هم مظهر کمال الهی است پس او هم مظهر کمال است و می شود از طریق تأسی به ایشان به کمال رسید و چرائی اقتداء به آن حضرت از طریق کمال طلبی تبیین پذیر است.
رئیس مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات درباره چگونگی عمل به سبک زندگی فاطمی گفت: قدم اول مطالعه درباره سبک زندگی ایشان و قدم بعدی عمل بر اساس این سبک از زندگی است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه همچنین به تشریح سبک زندگی سیاسی بانوی اسلام پرداخت و افزود: ایشان فقط به تربیت فرزند و خانه داری مشغول نبودند بلکه در همان سن جوانی شاهکارهای رفتاری زیادی در حوزه های علمی و سیاسی و اجتماعی داشتند.
وی گفت: حضرت فاطمه (سلام الله علیها) همان کسی است که در مسجد مدینه در دفاع از دین و ولایت، خطبه خوانده و بدین ترتیب مسئولیت دینی و سیاسی خود را انجام می دهد.
دکتررضایی مهر در پایان با اشاره به مردم داری حضرت فاطمه(سلام الله علیها) افزود: نقل است که این بانوی معصومه از صبح تا شب دعا می کرده اما تنها در حق اطرافیان و همسایه ها، بی آنکه برای خودش دعا کند و یا سه روز غذای خود و فرزندانش را که روزه بوده به همسایه نیازمندش می داده که این بهترین روش تربیت فرزندان و آموزش بخشش به آنهاست.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :
پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.