دوشنبه 30 مهر 1397
اداره پشتیبانی علمی

کتابخـانه مرکز، حـدود 4500 جلد کتاب در موضـوعات و عنـاوين مختلف داشـته که بر اسـاس نيــاز گروه‌هاي علـمي مرکز رده‌بندي شده‌اند. عمده مراجعين و اسـتفاده‌کنـندگان از کتــابخانه که به صـورت قفســه بـاز است، محققين، مديران و دبيران گروه‌هاي علـمي مرکز مي‌باشند.

واحد کتابخانه:

کتابخـانه مرکز، حـدود 4500 جلد کتاب در موضـوعات و عنـاوين مختلف داشـته که بر اسـاس نيــاز گروه‌هاي علـمي مرکز رده‌بندي شده‌اند. عمده مراجعين و اسـتفاده‌کنـندگان از کتــابخانه که به صـورت قفســه بـاز است، محققين، مديران و دبيران گروه‌هاي علـمي مرکز مي‌باشند.

واحد پيگيري پروژه :

اين واحد مسئوليت پيگيري و به سامان رساندن طرح هاي علمي که جهت تأليف کتاب ارائه مي شود را به عهده دارد. پس از آن که موضوعي از سوي گروه پيشنهاد شد، اين موضوع در جلسه اي با عنوان شوراي پژوهي با حضور کارشناسان داخل و خارج از مرکز، بررسي شده و در مورد ادامه روند آن تصميم گيري مي شود. تاکنون بيش از صد جلسه شـوراي پژوهش برگزار شده است. پس از تصويب موضوع در شـوراي پژوهش، طرح تفصـيلي موضوع توسـط محقق ارائه مي‌گردد که اين طرح نيز در شوراي با عنوان شوراي علمي مورد بررسي قرار گرفته که تأييد يا عدم تأييد طرح منوط به نظر اعضاي جلسه و کارشناسان مرتبط با موضوع مي باشد. تاکنون بيش از صد جلسه شوراي علمي برگزار شده است و اساتيد و کارشناسان زيادي در اين جلسات شرکت کرده اند. پس از تصويب طرح و انعقاد قرار داد، محقق تأليف را شروع کرده و پس از ارائه، جهت ارزيابي محتـوا، در اختیار کارشـناسان مربوطه قرار مي‌گيرد. تاکنون بيش از صد کتاب مورد ارزيابي قـرار گرفته است.

واحد آماده سازي:

واحدي است در راستاي کار پروژه هاي تأليفي و پاسخ دهي به سؤالات. تمامي پاسخ هاي ارائه شده از سوي گروه ها جهت ارسال به پرسشگران در اين واحد تايپ و آماده سازي مي شود. نمونه خواني، ويراستاري و صفحه آرايي کتاب ها و مقالات مرکز به عهده اين واحد بوده که تاکنون بيش از هزاران پاسخ تايپ و ارسال شده و 60 عنوان کتاب صفحه آرائي گرديده است.

واحد رسانه‌های تصویری :

این واحد با هدف پاسخ گویی به شبهات مراکز شبهه افکن تصویری در سال 1388 تاسیس گردید. آشنایی با فیلم ها و برنامه های مستند دارای شبهه، جمع‌آوری و رصد شبهات و مطالب انحرافی آنها و تولید برنامه های مشابه در راستای پاسخ‌دهی در قالب‌های مختلف، از وظایف این واحد است. تاکنون بسیاری از رسانه های القاء کننده شبهات در موضوعات سیاسی، اجتماعی و اعتقادی شناسایی شده و آرشیو مناسبی در هر موضوع آماده شده است. بدنبال آماده سازی پاسخ های این مطالب، طرح های تولیدی در قالب های داستانی، مستند و ... شکل گرفته و با تأمین هزینه ها، ساخته خواهد شد. ارتباط با صداسیما و شبکه های مختلف دینی ماهواره ای و دانشگاهها و اشخاص فعال در عرصه هنر دینی، جهت تعامل بیشتر در پاسخ گویی و ارائه مشاوره و برگزاری جلسات گفتمان رسانه، جهت معرفی و آشنایی سازی مخاطبان با شیوه های تاثیرگذاری آنها و بررسی زمینه های پاسخ دهی، از دیگر برنامه های این واحد است.

کارهای تولیدی و در دست اجرای واحد رسانه های تصویری:

1 . مستند 50 قسمتی پاسخ گویی کوتاه به شبهات
2 . مستند معرفی مرکز
3 . برنامه های کوتاه مدت پاسخ گویی به شبهات در سایت های دانلود فیلم
4 . مستند کارکردهای دین (26 دقیقه)
5 . ناقوس ابلیس (معرفی شبکه های ماهواره ای شبهه افکن)

پربازدید
لينك هاي مرتبط
قم - خیابان معلم -کوچه 12 - جنب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
تلفن :
025 - 37737213
نمابر :
025 - 37737217
کدپستی :
37185- 4466
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم می باشد.